Jak postupovat při srážce se zvěří?

5 nezbytných kroků

Při srážce se zvěří je důležité zachovat chladnou hlavu a přistoupit k řešení nehody bez zbytečného zmatku, který by se nemusel později vyplatit. Pokud jsou řidič i případní spolujezdci v pořádku, je třeba:

  • Upozornit na nehodu výstražným trojúhelníkem a světly, pohybovat se v jejím okolí opatrně a v reflexní vestě.
  • Přivolat Policii ČR, a to vždy, i když nedojde k výrazné škodě na vozidle, nebo má řidič pocit, že se „vlastně nic nestalo“. Některé pojišťovny mají navíc povinnost hlásit událost střetu se zvěří přímo z místa nehody Policii ČR uvedenou v pojistných podmínkách, nenahlášení zmíněné události je důvodem k odmítnutí plnění.
  • Kontaktovat asistenční službu pojišťovny, upřesnit si s ní další postup a informace ohledně konkrétního pojištění, pokud si nejste s něčím jisti.
  • Vše náležitě zdokumentovat, vyfotit, možné je také natočit video.
  • Se sraženou zvěří nijak nemanipulovat, zbytečně se k ní nepřibližovat, vyčkat na příjezd policie.

V případě jakéhokoli podezření na vlastní zranění či poranění spolujezdců by všem krokům mělo předcházet poskytnutí první pomoci a přivolání záchranné služby.

Kam hlásit sražené zvíře

Sražené zvíře není možné si za žádných okolností přivlastnit, jednalo o pytláctví. O sraženou zvěř by se mělo postarat myslivecké sdružení, správce honitby, místní myslivec a podobně.

Kontaktování příslušného orgánu nechte na přivolané policii, která již ví, na koho se v dané oblasti obrátit.

Škoda na poškozeném voze se může lišit

Při srážce se zvěří může jít sice někdy jen o lehké „ťuknutí“. Průměrná škoda, kterou uvádějí pojišťovny, ale dosahuje výše 30 000 až 40 000 Kč. Konkrétní částka záleží samozřejmě na rozsahu poškození. U dražších značek automobilů se může vyšplhat až na statisíce.

Připojištění srážky se zvěří: Co si ohlídat?

Jak bylo již řečeno v úvodu, náhradu škody po střetu se zvěří můžete získat z havarijního pojištění nebo z připojištění k povinnému ručení.

havarijního pojištění je třeba si dobře zkontrolovat vybraný produkt, který nemusí riziko srážky se zvěří automaticky obsahovat a je potřeba jej dodatečně zahrnout – připojistit.

V případě povinného ručení se můžete setkat jak s variantou připojištění, tak s nabídkou krytí střetu se zvěří jako bonusovou složkou produktu nebo součástí některého z vyšších tarifů. Opět si vše řádně prostudujte.

Je třeba si také uvědomit, že zatímco při náhradě škody z havarijního pojištění můžete přijít o benefity a pojišťovna vám může jeho cenu následně zvýšit, u nárokování škody z připojištění povinného ručení se jeho cena nemění.

Druhým hlediskem při řešení střetu se zvěří a výběru produktu, ze kterého budete náhradu škody čerpat, je sjednaný limit škody. U havarijního pojištění bývá omezený pouze aktuální cenou vozidla, u připojištění k povinnému ručení může být stanoven na konkrétní částku. V obou případech bývá také vymezena spoluúčast. Pokud máte tedy po srážce se zvěří na výběr z obou typů pojištění, zvažte uvedené parametry.

Některé pojišťovny k těmto škodám přistupují i tak, že z rizika střetu se zvěří hradí pouze škodu za faktický střet, ale už neplní následné škody, které vzniknou – například nárazem do stromu po sjetí z vozovky. Ty již musejí být kryty havarijním pojištěním. 

O náhradu škody nepřijdete ani v případě, že zvíře uteče

Při střetu se zvěří nemusí vždy dojít k usmrcení nebo vážnému zranění zvířete, a to následně z místa nehody odběhne ještě dříve, než stihnete vše zdokumentovat. Ani v takovém případě není třeba si zoufat. Na autě zůstanou vždy nějaké stopy, například biologické, a expertní posudky z nich dokážou vyvodit, že ke srážce se zvěří opravdu došlo.

Odškodnění újmy na zdraví – jen spolujezdci! Neplatí pro řidiče!

Nemilou skutečností je fakt, že za viníka nehody je v případě střetu se zvěří považován vždy řidič daného vozidla. Pokud pak dojde k vlastnímu zranění, nelze z výše uvedených pojištění uplatnit nároky za újmu na zdraví. Pomoci může pouze úrazové nebo životní pojištění, pokud takové riziko kryje.

Jinak je tomu ovšem v případě, kdy dojde ke zranění spolujezdce, tam vzniká klasický nárok na kompenzaci z povinného ručení viníka.

Srážka se zvěří? nebo střet se zvířetem?

Je potřeba rozlišit co se rozumí pod pojmem zvěř a zvířata. Problematika souvisí s pojmem „zvěř“, který je definován v zákoně o myslivosti a zahrnuje vybrané druhy zvířat, jako je např. srnec, jelen, zajíc a další volně žijící zvířata. Nepatří sem pes, kočka nebo kráva. Ty ovšem také můžete srazit.

Na co si dát pozor při uzavření pojistné smlouvy? V prvním případě na to, jak je ve vaší smlouvě pojištění proti srážce se zvěří definováno. Jedná se pouze o střet se zvěří vyjmenovanou ve výše uvedeném zákoně, nebo jde o srážku s jakýmkoli zvířetem, včetně domácích a hospodářských? U některých typů smluv byste na toto mohli doplatit.

Druhou rozhodnou skutečností pak je, zda má sražené zvíře, typicky právě pes nebo kočka, svého majitele. V případě, že ano, je možné se obrátit s žádostí o úhradu vzniklé škody na danou osobu.